wtorek, 25 maja 2010

Muzyka emocji..

Z fado spotkałam się podróżująć po Portugalii. Przyznam, że było to zauroczenie, które trwa do dziś i chciałabym móc wrócić kiedyś do tamtych miejsc i wsłuchać się raz jeszcze w dzwięk tej niezwykłej muzyki..

José Malhoa Fado

Portugalczycy zapytani o korzenie fado twierdzą, że jej powstanie związane jest z uczuciem smutku, które towarzyszy im gdy muszą opuścić ukochany dom czy kraj.
Można doszukać się kilku teorii powstania fado, jedna z nich mówi, że fado pochodzi od pieśni Maurów, którzy mieszkali blisko miasta nawet po jego rekonkwiście. Melancholia i smutek bijący z ich muzyki miał być podstawą do powstania muzyki.
Tradycyjnymi elementami fado jest gitara i czerń. Pieśni zamykają się w tematyce fatum - którego nie można oszukać ani zmienić. Opowiadają o smutku i żalu po stracie kogoś lub czegoś, o miłości, śmierci, przeznaczeniu.
Najbardziej znaną pieśniarką była Amalia Rodrigues.Ciekawostką jest fakt, że po jej śmierci ogłoszono w Portugalii żałobę narodową, a ona jako pierwsza kobieta w historii kraju spoczęła w narodowym panteonie.


Obecnie chyba najbardziej znanym wykonawcą muzyki fado jest urodzona w Mozambiku portugalska pieśniarka Mariza. Byłam na jej koncercie w 2007 r., a wkrótce ponownie będzie okazja posłuchać jej na żywo w dwóch miastach w Polsce. Polecam!


Zdjęcia zaczerpnięte z netu

Pozdrawiam serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za Twój komentarz :).